Úvod - Exteriérové dvere a okná

Exteriérové okná

Exterierové dvere a oknáPri výbere okna je potreba zamerať  sa na jeho najdôležitejšie parametre,  ktoré rozhodujú o jeho technických, funkčných a úžitkových vlastnostiach.  Znalosť týchto vlastností  nám pomôže pri výbere toho správneho okna pre náš domov

Priepustnosť tepla  alebo  úsporne v teple

Drevo má od prírody dobré tepelnoizolačné vlastnosti  a to nám umožňuje vyrábať okná s tými najvyššími parametrami. Správne zvolené skla nám zaručianajmenšie možné tepelné straty  a prispejú k úspore  energia v našomdome .Základnou informáciou vypovedajúcou o tepelno-izolačnej schopnosti okna je súčiniteľ priestupnosti  tepla Uw. Tento koeficient vyjadruje množstvo tepla,  ktoré prenikne oknom von. Čím nižšia je táto hodnota u konkrétnej okennej konštrukcii, tým lepšie bude chránený náš dom proti nežiadúcim tepelným stratám.
 

Vodotesnosť alebo žiadna búrka, sneh ani krúpy nás neohrozia

Okno musi chrániť interiér domu pred poveternostnými vplyvmi, napr vetrom, vodnými zrážkami. Preto musia byť okna vybavené vhodným tesnením  prípadne  krycími prvkami v podobe okapníc, čo pri dažďových prehánkach zabráni prieniku vody do nášho domova. Trieda vodotesnosti informuje o tom, pri akej sile vetra počas dažďových zrážok dôjde k prieniku  vody okennou plochou. Norma hovorí o  9 triedach vodotesnosti  od 1A do 9A, avšak v dôsledku technologického vývoja okien a neustáleho vylepšovania ponuky bola zavedená najvyššia trieda označená písmenom E a číslicou, ktorá informuje,  pri akom skúšobnom tlaku zostane okno nepriepustné voči zrážkovým vodám. Okná z ponuky POL-SKONE dosahujú najvyšších hodnôt vodotesnosti do triedy E 1500, vďaka čomu  ich možno použiť  aj v náročných horských podmienkach.

Odolnosť proti zaťaženiu vetrom alebo keď za oknom fúka

Exterierové dvere a oknáAk bývame na  vyšších poschodiach na nekrytom mieste, ktoré je vystavené silnejším nárazom vetra, musí byť dôležitým faktorom pri výbere okna  súčiniteľ  odolnosti  proti zaťaženiu vetrom. To nie je nič iné, ako Informácia, že pri stanovenom zaťažení vetrom, ktoré pôsobí kolmo na rovinu okna, dôjde k maximálnemu vyhnutiu najviac deformovaného elementu nášho okna. Podľa normy  poznáme 3 triedy odolnosti proti zaťaženiu vetrom: A, B, C, čo v praxi znamená, že okná najmenej odolné proti deformáciam budú označená písmenom A, zatiaľ čo veľmi odolné okná patria do triedy C. V našich klimatických podmienkach, keď vonku fúka silný vietor, nám úplne postačuje   oknom triedy B. V snahe zabezpečiť pohodlie a pokoj svojich zákazníkov ponúka firma  POL - SKONE i okná triedy C.

Priepustnosť vzduchu alebo čerstvý vzduch

Pri výbere okna na náš dom chceme, aby bolo tesné - aby neprepúšťalo vietor a aby  nezatekalo. Avšak dôležitým faktorom  je aj  Infiltrácia vzduchu vyjadrená súčiniteľom      " a " -  množstvom vzduchu, ktorý počas1 hodiny prenikne 1 metrom okennej medzery pri rozdiele  tlaku 1 daPa/m3 .Aj keď to znie celkom zložito, je potrebné len vedieť, že priepustnosť vzduchu sa vyjadruje v  4 triedach, pričom 4. trieda označuje absolútne tesné okná. Optimálnu vymenu vzduchu zaisťujú kovania s mikroventiláciou, ktoré umožňujú znížiť tesnosť okna len v prípade potreby.

Akustické vlastnosti alebo ticho

Vhodná  ochrana proti zvukom zvonku je dôležitá najmä pre tých, ktorí bývajú vo veľmi hlučných oblastiach. Okná so správnu akustickou ochranou znižujú intenzitu zvukov vo vnútri miestnosti. Drevené okná z ponuky  POL - SKONE sú vďaka premyslenej konštrukcii dobrou bariérou proti hluku. Niektoré modely majú veľmi vysokú nepriezvučnosť, dokonca až Rw = 46 dB, sú tak schopné zabezpečiť ticho aj v tom najhlučnejšom  prostredí.

Exteriérové dvere

Vchodové dvere "vítajú každý deň nás a našich hostí", preto sú najreprezentatívnejším prvkom nášho domu. Z tohto dôvodu je potrebné postarať sa, aby vyzerali elegantne a ladili so štýlom fasády. Ak sú harmonicky zladené s oknami, dajú domu jedinečný charakter, budú strážiť našu bezpečnosť a súkromie. Preto nemajú byť len krásne, ale aj odolné a bezpečné. V našej ponuke nájdete mnoho druhov vchodových  dverí - moderné alebo klasické, plné, zasklené alebo ozdobné.

Vďaka tejto pestrej ponuke si možno vždy vybrať dvere, ktoré budú zdôrazňovať individuálny štýl obyvateľov  domu. Pri výbere vchodových dverí je  potrebné venovať pozornosť nielen štylistickému zladeniu s interiérom a fasádou domu, ale tiež jej  vlastnostiam a technickým parametrom. Poľské stavebné normy presne určujú niektoré parametre, ktoré musia vchodové dvere mať. Jedná sa o základné požiadavky, ktoré musí vedome dodržiavať každý výrobca. Tu je niekoľko najdôležitejších pararov a kritérií, ktoré sú pri výbere vchodových dverí absolútne zásadné.

 

Tepelná nepriepustnosť

Nikto z nás nechce, aby domáce teplo unikalo netesnými, zle navrhnutými a nesprávne vyrobenými dverami. Aby k tejto situácii nemohlo dôjsť, normy presne určujú tzv súčiniteľ prestupu tepla označený písmenom U. Podľa predpisov nesmie byť tento súčiniteľ vyššia ako U <2,6 W (m2 K). Čím je  jeho hodnota nižšia, tým menšie sú tepelné straty. Do tejto kategórie možno zaradiť krídla vchodových dverí značky POL-SKONE: Elegant alebo Ontario, ktoré sú vyrobené presne podľa  noriem a spĺňajú aj tie najnáročnejšie požiadavky zákazníkov.

Bezpečnosť predovšetkým

Najdôležitejšou otázkou pri vchodových dverách je nepochybne zabezpečenie bezpečnosti, preto k najzákladnejším veciam patrí premyslený výber správneho kovania, V štandardnej verzii sú všetky dvere POL-SKONE vybavené viacbodovým zámkom triedy 4 v závislosti od modelu, navyše môžu mať čapy proti vysadeniu, čo je spoľahlivá ochrana proti pokusu o vlámanie. Estetické zasklenia, ktoré možno použiť vo dverách POL-SKONE, nepredstavujú z bezpečnostného hľadiska problém, dvere sú osadené bezpečnostnými sklami.

Dom s dušou alebo môj štýl

Estetika je nesmierne dôležitá, pretože krídla vchodových dverí sú vizitkou nášho domu a predzvesťou toho, čo nás môže stretnúť po ich otvorení. V ponuke POL-SKONE nájdete viac ako desať klasických vzorov a  avantgardných modelov, ktoré nadväzujú na súčasné štýly. V štandardnej verzii sú dvere ponúkané v bielej alebo hnedej farbe, na individuálnu objednávku je možné dvere natrieť jednou z farieb vzorkovníka RAL a NCS alebo nalakovať bezfarebným lakom.