Technické informácie interiérových dverí

Úvod

Uvod dvereStaviate, či renovujete svoj interiér a prišla chvíľa, kedy sa rozhodujete pre vhodný typ dverí? Podľa čoho a z akej ponuky si možte vybrať? Pri dverách sa najčastejšie orientujeme podľa spôsobu otvárania , podľa typu povrchu dizajnu a tiež podľa funkcie.

Môžme si bližšie povedať o možnostiach výberu dverí, ktoré Vám pomôžu dotvoriť celkový vzhľad interiéru.

Uvod dvere

S polodrážkou alebo bez

Nie každý vie, že dverné krídlo môže byť s polodrážkou alebo bez . Prvá varianta je u nás najčastejšie využívaná a väčšina z nás ju pozná z predajní bežne dostupných dverí. Bezpolodrážkové dvere nemajú charakteristický zub polodrážky a niekedy bývajú označené aj ako americké dvere, lebo práve pre túto krajinu sú charakteristické.

Bezfalcové dvere Falcové dvere
Bez polodrážky - bezfalcový systém S poldrážkou -  falcový systém

Bezpolodrážkové prevedenie umožňuje vytvoriť jedinečný moderný interiér so zaujímavými detailami, kedy dvere so zárubňou sú v jednej linií a tvoria tak dokonalú súhru dverného kompletu.

 

bez perodrážky s perodrážkou
Bezpolodrážkový systém Polodrážkový  systém

Ako určiť otváravosť

Jednoduchou pomôckou pre správne určenie otváravosti dverí je postaviť sa k dverám tak, aby sme videli na závesy a otvarali ich k sebe . Potom stači určit stranu na ktorej sú závesy a podľa nej určíme správnu otváravosť .Ak sú na ľavej strane dvere sú ľave ak na pravej, dvere sú pravé

otvaravosť ľavé dvere otváravosť pravé dvere

 

Aký rozmer

Štandardná výška dverí podľa normy STN je 1970 cm, typizovaná šírka jednokrídlových dverí je 600, 700, 800 a 900 mm. Bežná šírka dvojkrídlových dverí je závislá od konkrétneho výrobcu, ale zvyčajne bývajú tieto rozmery 1250, 1450, 1600, 1800 mm . Samozrejme dajú sa vyrobiť aj iné rozmery, tie sa však považujú za ATYP a  bývaju výrazne drahšie. Dvojkrídlové dvere ďalej rozdeľujeme na symetrické a asymetricke podľa rozdelenia krídiel. Ak máme dvere dvojkrídlové 1600 mm a rozdelíme ich na 800+800, dostaneme dvere symetricke ak na 900+600 máme dvere asymetrické.

Dvere šírky 600 mm sa hodia ako vstupy do WC
Dvere šírky 700 mm sa hodia do miestnosti ako komory a šatníky a vstupy do kúpelne
Dvere šírky 800 mm su vhodné do bežných obytných miestností
Dvere šírky 900 sa uplatnia skôr ako vstupné dvere vchodové.

Spôsob otvárania

  • otočné
  • posuvné do stavebného púzdra
  • posuvné na stenu
  • kyvné
  • lámacie

 

Otočné dvereOtočné

Začneme teda tradičným otočným otvaraním dverí hodiacim sa do každého priestoru, kde nie je treba šetriť miestom. Správna vnútorná konštrukcia otočných dverí a ich presné osadenie do zárubne zaisťujú dobrú zvukovú aj tepelnú izoláciu. Finančne je táto varianta dverí najprijatelnejšia a najlacnejšia.

 

 

 

 

 

Posuvné dverePosuvné

Voľbou dverí posuvných po stene ušetríme viac miesta, vyžadujú voľny priestor na stene vedľa seba , kam ich budeme posúvať.V tomto prípade dostatočne vynikne dverné krídlo, aj keď sú dvere otvorené. Horná garníža , po ktorej sa dvere posúvajú sa dá efektne zladiť s povrchom dverí, takže všetko pôsobí uceleným dojmom.

Nevýhodou v porovnaní s otočnými dverami je nižšia tepelná a zvuková izolácia. Z pohľadu stavebných príprav je posuv na stenu rýchlym riešením ktoré nevyžaduje žiadne stavebné úpravy.

 

 

 

 

Dvere posuvné do púzdraPosuvné do púzdra

Najvýhodnejším spôsobom otváranie do menších priestorov alebo interiérov, kde chceme šetriť miesto, sú dvere posuvné do púzdra. Na toto riešenie je treba myslieť už pri projektovaní stavby, aby sa Vám otvorili až nečakané priestorové možnosti. Dvere sa zasúvajú do plechovej kapsy - tzv. stavebného púzdra Poznáme rôzne alternatívy stavebneho púzdra podľa materiálu steny do ktorej ho budeme inštalovať - do sádrokartónovej priečky alebo murovanej priečky. Podstatnou výhodou dverí posuvných do steny je ich bezbarierové využitie a posuvom do steny elegantne vyriešite aj atypické priestory. Finančne je toto riešenie náročnejšie hlavne pre cenu stavebného púzdra.

Nevýhodou tohto spôsobu je potreba zabudovania stavebného púzdra už pri hrubých stavebných prácach.

 

 

 

Kyvné dvereKyvné

Dvere vyžadujúce rozlet sú opatrené kyvným systémom otvárania ( špeciálne závesy) a ich pohybom musíme počítať v obidvoch miestonostiach, ktoré oddeľujú . Vďaka jednoduchej manipulácií tento dymanický prvok zapadne do priestoru s veľkou frekvenciou pohybu. Najčastejšie sa s nimi stretneme v prevádzkových jedaľňach či baroch alebo kaviarňach. Dvere, ktorými prechádza obsluha alebo zásobovanie.

Nevýhodou je veľmi slabá zvuková a tepelná izolácia.

 

 

 

 

 

Lámacie dvereLámacie

Stojí za to zvážiť využíť lamacie dvere, ktoré prinášajú do interiéru okrem výraznej úspory miesta aj nevšedný vzhľad. Otváranie vybočuje len do jednej strany . Zvyčajne sú osádzané do zabudovaných šatníkov a komôr. Povrchovo sú zladené s ostatnými interiérovými dverami a tým dávaju interiéru celistvosť.

 

 

 

 

 

 

Typy povrchov

Prírodné

Pri výbere vhodných interiérových dverí je pochopitelne dôležitá ich povrchová úprava. Stále modernou záležitosťou  medzi povrchmi je samozrejme tradičné príirodné drevo . Veľkou prednosťou dreva je originalita kresby dreva a vysoká estetická hodnota. Nevýhodou je, že kresba dreva jednotlivých dverí v interiéry s tou istou dýhou nemusi byť vždy rovnaká. A keďže  ide o prírodný materiál, menšie odchýlky kresieb a odtieňov sú prípustné.

Umelé povrchy

Vzhľadom k údržbe a praktickosti sa v domácnostiach dosť často využívajú umelé povrchy dverí. Najlacnejšou variantou je kašírová fólia u nás pod názvom ECO TOP . Dveré s týmto povrchom sa predávajú vo všetkých bežných predajňach. Zvládnú bežný chod domácnosti, no nie sú až tak odolné voči mechanickému poškodeniu .Popularite im nahráva ich priaznivá cena.

Povrchy tvrdené, niekedy označované ako polaminované

Povrchy vhodné do verejných budov a priestorov s vyššou intenzitou používania dverí -  hotely, kancelárie školy a podobne.

GRAVISTONE sú veľmi kvalitné tvrdé povrchy s nadhernou štruktúrou dreva imitujúce kartáčované drevo a hodia sa do moderných interiérov.
LAMISTONE je povrch s vrstvou chrániacou proti oderu a pôsobeniu chemických prostriedkov s krásnou kresbou dreva vhodný aj do verejných budov.
SILKSTONE je zasa povrch, ktorý je vďaka špeciálnym chemickým úpravam charaktzeristický vynimočnou kresbou, ktorá imituje otvorené póry dreva a dokonale napodobňuje dýhovaný povrch.

Laminátové povrchy CPL, HPL

Laminátové povrchy sa vyznačujú vysokou odolnosťou voči poškodeniu. Laminát CPL označovaný ako strednotlaky laminát môže byť hrúbky 0,2 mm alebo 0,5 mm. Laminát HPL je vysokotlaký laminát tej najvyššej triedy. Tieto povrchy sa vďaka svojej odolnosti hodia i tam, kde je maximálne riziko mechanického poškodenia alebo veľmi frekventovaný ruch.

Laminátové povrchy môžu byť v moderných farebných prevedianiach alebo aj v tradičných drevoimitujúcich kresbách.

Vysoký lesk

Dnes čoraz vo väčšej obľube využívaný prvok lesku v interiéri. Dvere vďaka tejto povrchovej úprave dokonale ladia s lešteným nábytkom do ideálneho dezénového celku.

Sklenené dvere

Sklené dvere môžu byť v rôznych podobách , základom je vo všetkých prípadoch tvrdené bezpečnostné sklo o hrúbke 8-12 mm. Najčastejšie sa používa priehľadné sklo, na ktorom sú vypieskované alebo gravírované motívy.Celosklenené dvere Vám dobre poslúžia k optickému oddeleniu priestoru, pričom môžete voľbou skla ovplyvniť, v akej miere zachováte súkromie v miestonosti.

Nepodceňujte zárubne

Dvere by určite neboli kompletné bez zodpovedajúcej kvalitnej zárubne. Dnes máme na vyber z obrovského množstva druhov zárubní z rôznych materiálov.

Rámová zárubňa z MDF Rámová zárubňa z MDF  Nastavitelná MODEL RETRO Nastavitelná MODEL RETRO
Nastaviteľný systém DIN Nastavitelná systém DIN Nastavitelná NOBLE Nastavitelná NOBLE
Nastavitelná systém POL - SKON Nastavitelná systém POL - SKONE Nastavitelná FIESTA Nastavitelná FIESTA
Rámová zárubňa POL - SKONE Rámová zárubňa POL - SKONE  Nastavitelná L-PROJEKT Nastavitelná L-PROJEKT
Nastavitelná MODEL 2000 Nastavitelná MODEL 2000 Nastavitelná OCEĽOVÁ
 
Nastavitelná OCEĽOVÁ
    Nastavitelná Q systém Nastavitelná Q-SYSTÉM

Bezpečný vchod

Medzi najdôležitekšie ochranné prvky proti vlámaniu v dome patria bezpečnostné dvere. Nezáleží však len na odolnosti kovania, ale tiež na celkovej skladbe dverí a zárubne, v ktorej sú osadené. Dnes sú populárne ľahké oceľové vstupné dvere, ktoré sú zaujímave, príjemné a cenovo dostupné, no málo kto už vie, že aj v tejto cenovej kategorii si možme dovoliť luxusné drevené dvere s najvyššou triedou bezpečnosti so špeciálnou skladbou a s drevooceľovou zárubňou, ktorá sa dá upraviť na obdobu bežnej obložkovej zárubne a priôsobiť tak hrúbke múru.

Bezpečný vchod

Vstupné dvere B30
požiarná odoônosťou EI 30 D3, dymotesné a so zvukovou izoláciou 39 dB bezpečnostnou triedou B3 a s drevooceľovou zárubňou.